Piotr Galiński

pgalinskiNauczyciel tańca towarzyskiego i jazzowego, choreograf i tancerz zawodowy /Dyplom Ministra Kultury i Sztuki/. Jako pedagog prekursor tańca jazzowego oraz stylu Show Dance w Polsce jako tancerz reprezentant olsztyńskiego Klubu Tańca Towarzyskiego” Miraż” sklasyfikowany w kl. tanecznej S. Wraz z partnerką Renatą Wysocką tworzyli pierwszą polską parę taneczną specjalizującą się w jednym stylu tanecznym, pozwoliło to w krótkim czasie w zdobyciu tytułu Mistrza Polski w stylu latynoamerykańskim we wszystkich klasach tanecznych począwszy od kl. B do S w przeciągu zaledwie dwóch sezonów startowych.

Założyciel olsztyńskiej Grupy Tańca Współczesnego „CONTRA”, która jako pierwsza zdobyła tytuł w „historycznych” bo pierwszych Mistrzostwach Polski w kategorii modern jazz / 1984r Radom za układy „Suita jazz” oraz „W tłumie” oraz pierwsze Mistrzostwo Polski Show Dance / Warszawa 1991r za układ „Modliszki”/.

Twórca wielu spektakli tanecznych zrealizowanych z przekształconej w zawodowy Olsztyński Teatr Tańca, olsztyńskiej grupy Contra. Z olsztyńskim teatrem zrealizował m.in. spektakle: „Sen”, „Na schodach”, „Popołudnie fauna”, „Taniec życia”, „Inny Świat”, „Matko, te ściany wciąż krzyczą”, które wystawiane były w teatrach Polski, Niemiec, Finlandii, Francji, Włoch oraz krajach byłego ZSRR. Ten ostatni, wymieniany spektakl, poruszający w swojej treści temat obozu koncentracyjnego, przyniósł Piotrowi Galińskiemu zaszczytny tytuł „Króla polskiej choreografii” przyznany przez polskich choreografów i nauczycieli tańca podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca w Piotrkowie Trybunalskim.

Uczestnik wielu międzynarodowych warsztatów tańca m.in Chateuorox / Francja, Wuppertal, Lipsk /Niemcy, Londyn / UK, Nowy Jork / USA gdzie doskonalił swój warsztat artystyczny poznając nowe techniki i trendy taneczne. Do końca pozostał jednak wierny swojemu „guru”- szwajcarskiemu pedagogowi Alainowi Bernardowi, którego poznał w warszawskiej szkole baletowej, podczas letnich warsztatów dla tancerzy i pedagogów zawodowych, od którego nauczył posługiwania się techniką Marty Graham i Lestera Hortona. Zdobyta wiedza taneczna pozwoliła Piotrowi Galińskiemu w osiągnięciu wielu sukcesów w dziedzinie tworzenia choreografii dla wielu zespołów m.in „Grafity” – Gutersloh /vice-Mistrzostwo Świata Show Dance, „Caro Dance” – Siedlce vice-Mistrzostwo Europy i Mistrzostwo Świata Show Dance, „Fakt” – Radom Mistrzostwo Świata Show Dance, „Demonki” – Sianów MŚ ShowDance w kategorii dziecięcej, „Luz” – Siedlce MŚ ShowDance mini formacje, „Słoneczna Gromada” – Barlinek Złote Aplauzy FPiT Konin.

Jest również konsultantem wielu polskich par tanecznych zarówno amatorskich jak i zawodowych /m.in Wojciech Przemieniecki-Katarzyna Jechna, Adam Król-Danuta Niemczynowicz, Robert Linowski-Katarzyna Jechna, Grzegorz Grzyb-Marta Krawczyk, Krzysztof Kulig-Aleksandra Niwińska, Robert Wota-Danuta Wota/. Największe sukcesy jednak ostatnich lat, dla tancerzy indywidualnych to współpraca z Adrianną Patłaszyńską, która tańcząc w stylu Piotra Galińskiego do jego choreografii autorskich wywalczyła tytuły Mistrzyni Polski i Świata w tańcu jazzowym, i jest aktualną Mistrzynią Świata w tym stylu.

W tańcu towarzyskim zespołowym współpracował m.in. z Formacją Tańca Towarzyskiego „Miraż” z Olsztyna i „Akant” z Radomia – grupami które jako pierwsze zdobywały laury międzynarodowe na imprezach mistrzowskich poza granicami Polski. Od 1994 roku związany był również z dziecięcą Formacją „Kamionek” z Warszawy, która tańcząc tańce jego choreografii zdobyła siedmiokrotnie Mistrzostwo Polski. W roku 2000 zostaje kierownikiem artystycznym tej grupy i po zmianach organizacyjnych i przekształceniu jej w Kamion Dance zdobywa dwukrotnie Grand Prix Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie – za układy taneczne „West side story” 2005r. i „Broadway” 2006r. Pod koniec działalności grupy zarówno seniorzy jak i juniorzy Kamion Dance posiadali na swym koncie tytuły mistrzowskie 2007r, 2008r. Z tancerzami Formacji KAMION DANCE zrealizował również spektakl taneczny Piotr Galiński Show, który wystawiany był w wielu miastach Polski.

Od wielu lat związany również współpracą artystyczną z zespołami tanecznymi Ośrodka Kultury „Poniatówka” w Błoniu, przekształconym niedawno w Centrum Kultury. Jego pierwsza choreografia pt. „Kuba” dla Zespołu Brawo z Błonia powstała w roku 1999 i od razu przyniosła wielki sukces w postaci Złotego Aplauzu podczas Festiwalu Tańca w Koninie, kolejna zaś pt. „Rajd” wywalczyła Złotą Jodłę na Festiwalu w Kielcach, obie choreografie zrealizowane jako inscenizacja taneczna na długo pozostawały w repertuarze zespołu. Od roku 2000 współpraca zacieśnia się i Piotr Galiński obejmuje kierownictwo artystyczne zespołów Brawo i Brawko. Z tym drugim realizuje wiązankę tańców latynoamerykańskich do muzyki Boney M i przebojem wchodzi do finałów Mistrzostw Polski Formacji Tanecznych, debiutując zdobywa III m i brązowy medal. Od tego czasu Formacja Brawko już nigdy nie opuściła szeregów finalistów zdobywając w roku 2011 MISTRZOSTWO POLSKI Formacji Tanecznych, a w roku 2013 przechodząc do kategorii seniorów zdobyła tytuł IIgo vicemistrza kraju. Piotr Galiński prowadząc systematyczne zajęcia taneczne w Błoniu powołał do życia wiele innych grup tanecznych, rozszerzając tym samym ofertę dla mieszkańców miasta. I tak powstała grupa Brawo Duo specjalizująca się w tańcu Hip-hop, która ma na swoim koncie znaczące sukcesy m in. nagrodę publiczności i Grand Prix Festiwalu Tańca Wisła 2013.

W Centrum Kultury w Błoniu działa również powołana przez Piotra Galińskiego, grupa tańca współczesnego „New generation” uprawiająca techniki współczesne, modern, modern jazz, walking i voquing. Naturalnym zapleczem dla tancerzy zaawansowanych są grupy początkujące „Braweczko” i „Brawko mini”. Całości dopełnia grupa dla dorosłych, wyłoniona z uczestników kursów tańca towarzyskiego – Klub taneczny Senior Hobby – „Brawo Senior”. W twórczości związanej z zawodowym ruchem artystycznym tworzył wiele choreografii w spektaklach teatralnych m in. w Kieleckim Teatrze Tańca gdzie realizował sztuki w/g swoich pomysłów autorskich będąc autorem libretta, reżyserem i choreografem w jednej osobie. „Być albo brać” autorski spektakl Piotra Galińskiego, zrealizowany pod duchowym patronatem Marka Kotańskiego uznany został w 1988 roku wydarzeniem kulturalnym Regionu Świętokrzyskiego a jego realizatorka Elżbieta Szlufik Dyrektor KTT odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Jednak największą sławę przyniósł Piotrowi Galińskiemu musical „Chicago” do którego polskiej wersji układał choreografię wraz z Agustinem Egurrola /premiera Teatr Komedia Warszawa 2002/ w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Piotr Galiński to również wykładowca z przedmiotów: Taniec jazzowy , Kompozycja tańca, Taniec towarzyski z metodyką nauczania, Historia tańca jazzowego na Instruktorskich Kursach Kwalifikacyjnych Ministerstwa Kultury i Sztuki, jako pedagog wykształcił setki polskich nauczycieli tańca pracujących z sukcesami z zespołami tanecznymi w całej Polsce. Jako sędzia kategorii międzynarodowej IDO ocenia tancerzy podczas krajowych mistrzostw IDO jak również i na Mistrzostwach Świata, prowadzi także wykłady na seminariach sędziowskich poświęconych różnorodnym zagadnieniom oceniania zawodników. Za swoje osiągnięcia uhonorowany wieloma nagrodami m .in. Nagrodą Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia w edukacji tanecznej oraz wysoki poziom własnego wykonawstwa przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki a także w uznaniu zasług dla rozwoju regionu Województwa Zachodniopomorskiego Złotą Odznaką Krzyża Gryfa Zachodniopomorskiego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Jest również założycielem Polskiej Federacji Tańca której jest wieloletnim Prezesem Honorowym. Polskiej szerokiej publiczności znany za sprawą programu telewizyjnego Taniec z Gwiazdami, realizowanej przez stację TVN gdzie przez trzynaście edycji zasiadał w Jury.

 • Sponsorzy

 • Kontakt

  Centrum Kultury w Błoniu
  ul. Jana Pawła II 1b, 05-870 Błonie
  tel. 22 752 63 00, fax 22 752 63 16

  e-mail: biuro@taniecblonie.pl
  www.centrumkultury.com.pl