Historia

Jesienią 1995 roku z inicjatywy instruktorki „Poniatówki” Pani Barbary Wieczorek powstały zespoły tańca towarzyskiego. Pierwszą instruktorką grup tańca towarzyskiego była Pani Beata Bartoń z Warszawy. Ponieważ ta forma sztuki tanecznej była w tym czasie nowością w Błoniu, na nabory stawiła się ponad setka dzieci. Postanowiono podzielić je w/g wieku na grupę młodszą i starszą. Po kilku miesiącach wytrwałej pracy wykrystalizowały się dwie grupy młodych adeptów tańca, nazwanych Formacjami Tańca Towarzyskiego. Starsza grupa otrzymała nazwę BRAWO a młodsza BRAWKO. Młodsza grupa miała być naturalnym zapleczem dla tancerzy starszych, jak jednak historia pokazuje stało się zupełnie inaczej.

Już w pierwszym roku działalności BRAWO miało w swoim repertuarze układ taneczny pt. „Wiązanka tańców latynoamerykańskich”, z którą reprezentowało Błonie na Międzynarodowym Turnieju Tańca w Toronto w Kanadzie /1997r./. Pobyt za oceanem uwieńczony był niebywałym sukcesem V-ce Mistrzostwem Prowincji Ontario w kategorii dziecięcych formacji tanecznych. Natomiast dzieci młodsze z Zespołu BRAWKO musiały poczekać dłużej na sukces. Dopiero w roku 1999 podczas Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, zespół prezentując układ taneczny „Country” zdobył Brązowy Aplauz. Podczas pobytu w Kanadzie grupa starsza miała okazję poznać Pana Piotra Galińskiego, który był oficjalnym sędzią Turnieju Tańca w Toronto. I tak ta znajomość, szybko przerodziła się we współpracę. Na efekty nie trzeba było długo czekać, zmieniono jednak profil BRAWA z zespołu tańca towarzyskiego na zespół show dance. Pierwszy układ zrealizowany przez Pana Piotra Galińskiego w Błoniu nosił nazwę „Kuba” i był połączeniem tańca towarzyskiego z jazzowym i nowoczesnym. Układ ten przyniósł w roku 1999 zespołowi BRAWO zwycięstwa na ogólnopolskich festiwalach w Koninie i w Kielcach. Ponownie „Złotą Jodłę” BRAWO zdobyło już w roku 2000 prezentując kolejny układ Pana Piotra Galińskiego pt.”Rajd”. Jesienią 2000 roku powierzono Panu Piotrowi Galińskiemu kierownictwo artystyczne nad obiema grupami.  Już w 2001 roku młodsza grupa, debiutując na Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych w Kraśniku zdobyła brązowy medal i drugie V-ce Mistrzostwo Polski w kategorii do 15 lat.  Od tego momentu BRAWKO, które miało stanowić zaplecze dla BRAWA zaczęło istnieć samoistnie, corocznie kwalifikując się do finałów Mistrzostw Polski Formacji Tanecznych, wielokrotnie zdobywając medale /2002r. III m.za układ „Muppet Show”, 2004r. III m.za układ „Flinstonowie”, 2007r. III m.za układ „Kuba”, 2009r. III m.za układ „Boney M”, 2010 r. III m.za układ „Cats” i w roku 2011 złoty medal i I m za układ „Afryka”/. Na Festiwalu w Koninie w roku 2002, taniec prezentowany przez BRAWKO zdobył kolejny aplauz, tym razem był to Srebrny za układ Muppet Show. Ten sam układ taneczny, w tym samym roku przyniósł zespołowi Złotą Jodłę na Harcerskim Festiwalu w Kielcach. Brązowe Aplauzy konińskiego festiwalu przyniosły jeszcze grupie Brawko układy „Flinstonowie” i „Cats” a Srebrny Aplauz wywalczył układ „Boney M”. Natomiast grupa starsza Zespół Brawo, kontynuowała swą przygodę z tańcem jazzowym zdobywając w międzyczasie wiele nagród na przeglądach i festiwalach, m.in. I m Mazowieckiego Przeglądu Zespołów Tanecznych w 2001 r. za układ taneczny pt.”Zong”, Grand Prix tego samego przeglądu w roku 2003 za układ „Chore komórki”.

W roku 2004 powołano do życia grupę BRAWO DUO, która miała stanowić zaplecze dla tancerzy BRAWA. Powołując Brawo Duo wprowadzono do repertuaru tanecznego zespołów „Poniatówki” nowy styl tańca Hip Hop. Pierwszą instruktorką Brawo Duo była Pani Anna Wójtowicz, którą od 2007 roku zastąpił Krzysztof Chmielewski, a do kadry instruktorów dołączył w roku 2010 wychowanek Brawka – Krystian Krzemiński. Do sukcesów tancerzy Centrum Kultury w Błoniu należy jeszcze zaliczyć kolejny wyjazd do Kanady, który przyniósł BRAWKU srebrny medal Mistrzostw Ontario, a także pobyty we Włoszech, gdzie występy naszej młodzieży wzbudzały zachwyt włoskiej publiczności. Od roku 2012 powołano po raz pierwszy w Błoniu Formację Tańca Towarzyskiego w kategorii ponad 15 r życia. Utworzono ją z tancerzy i tancerek grupy, która zdobyła Mistrzostwo Polski w roku 2011 i powrócono po latach do nazwy BRAWO. Już podczas debiutu w kategorii dorosłej, zespół wszedł do finału Mistrzostw Polski plasując się na piątym miejscu, zaznaczyć tu trzeba, że tancerze Brawa byli w tym czasie najmłodszymi ze wszystkich startujących w tej kategorii, większość z nich miała wtedy po 14-15 lat. Rok 2013 to już sukces uwieńczony brązowym medalem Mistrzostw Polski w Radomiu za układ „West side story”.

Rok 2011 przyniósł także kolejne nowości, powołano grupę tańca nowoczesnego. Utworzono ją z utalentowanych dziewcząt z grupy początkującej. Grupa przybrała nazwę „New generation”, zadebiutowała układem tanecznym pt.”Krety i myszy”. Zespół specjalizuje się w tańcu jazzowym i street dance. Kolejną nowością w Błoniu, było powołanie Klubu Senior Hobby, dla dorosłych 35 +. Grupa ta pod nazwą Brawo Senior istnieje od roku 2012 przygotowując układy taneczne poszczególnych tańców towarzyskich, które prezentuje podczas pokazów i turniejów tańca.

Niewątpliwym sukcesem jest również to, że spośród byłych tancerzy i tancerek Brawa i Brawka mamy w Błoniu utalentowanych instruktorów tańca, którzy zamiłowanie do tańca wynieśli właśnie stąd i z sukcesem krzewią kulturę taneczną w naszym mieście.

 • Sponsorzy

 • Kontakt

  Centrum Kultury w Błoniu
  ul. Jana Pawła II 1b, 05-870 Błonie
  tel. 22 752 63 00, fax 22 752 63 16

  e-mail: biuro@taniecblonie.pl
  www.centrumkultury.com.pl