Towarzyski

taniec_towarzyski_w_błoniuTaniec towarzyski to rodzaj tańca kojarzony z parami tanecznymi. Ten rodzaj rozrywkowego tańca, tańczonego przez kobietę i mężczyznę rozwija się od ponad pięciuset lat , swój początek biorąc w tańcach dworskich. Jednakże taniec towarzyski jaki my znamy, ma znacznie krótszą historię. Otóż przyjmuje się ,że z chwilą kiedy mężczyzna objął partnerkę w talii i popłynął w rytm Walca wiedeńskiego Straussa, narodził się prawdziwy taniec balowy, salonowy czy jak u nas w Polsce nazwany po II Wojnie Światowej -towarzyski.

Prekursorem tego kierunku w naszym kraju był Profesor Marian Wieczysty, który w latach powojennych rozpoczął propagowanie tańca towarzyskiego szkoląc pary taneczne, nauczycieli tańca jak również organizując pierwsze turnieje taneczne.

W ruchu turniejowym tańczonych jest 10 tańców z tzw. Światowego Programu Tanecznego podzielonych na dwie grupy:tańce standardowe i tańce latynoamerykańskie.

Do pierwszej grupy zaliczamy Walca angielskiego, Walca wiedeńskiego, Tango, Fokstrota i jego szybszą odmianę Quickstepa, tańce grupy drugiej to brazylijska Samba, kubańska Rumba i Cha-cha , hiszpańskie Paso doble i amerykański Jive. Oczywiście rodzajów tańców towarzyskich jest o wiele więcej, jednakże ta dziesiątka wybrana została przez nauczycieli tańca na Światowym Kongresie Tańca do tzw. Światowego Programu . Taniec towarzyski krzewiony jest na dwóch płaszczyznach, jako artystyczny taniec sportowy oraz jako taniec użytkowy, pozwalający nam miło spędzić czas podczas balu czy zabawy tanecznej.

W Centrum Kultury w Błoniu zajmujemy się przede wszystkim tańcem sportowym, uprawiając go w formie grupowej jako Formacje taneczne. Formacja taneczna składa się z ośmiu par tanecznych, wykonujących w tym samym czasie te same kroki taneczne połączone w wiązankach tańców osobno latynoamerykańskich osobno standardowych. Pary taneczne występujące w formacji tanecznej prezentują nam skomplikowane połączenia kroków tanecznych, wiązanych w większe układy zwanych choreografiami. Podczas zawodów tanecznych zwanych turniejami, komisja sędziowska ocenia muzykalność, tańczenie w rytmie, technikę taneczną ,styl i charakter poszczególnych tańców, równość wykonania tzw. synchron, trudność wykonywanego układu tanecznego /choreografii/, image-wyraz artystyczny.

W Centrum Kultury nauczamy również innych rodzajów tańców towarzyskich takich jak Rock and roll, Polka czeska, Salsa , Mambo, Merengue. Szczególnie te ostatnie popularyzujemy poprzez Formacje Latin Show, gdzie zalecane jest pokazywanie tańców nie z grupy turniejowych.

 • Sponsorzy

 • Kontakt

  Centrum Kultury w Błoniu
  ul. Jana Pawła II 1b, 05-870 Błonie
  tel. 22 752 63 00, fax 22 752 63 16

  e-mail: biuro@taniecblonie.pl
  www.centrumkultury.com.pl